Yangın Pompaları

Anasayfa » Yangın Pompaları

Yangın pompası, yangın söndürme sisteminde kullanılan daha önceden hesaplanmış su çıkış ağızlarındaki basıncı ve gerekli debiyi karşılayacak şekilde projelendirilmiş, söndürme sisteminin bir parçasıdır. Yangın pompası su yaratmaz, kendisine verilen suyu su kaynağından alır ve aldığı suyun basıncını (enerjisini) artırır. Yangın Pompası kesintisiz bir su kaynağına bağlanmak zorundadır.

Yangın pompaları temel olarak sprinkler yağmurlama sistemini, yangın dolaplarındaki hortum tesisatını ve itfaiye su alma ağızlarını ve hidrantları beslemeye yarar. Bir yangın pompası elektrik ve dizel çalıştırılabilir ve yangın sprinkleri, dikme boruları, köpük sistemleri, su püskürtme / sisleme sistemleri veya bu sistemlerin herhangi bir birleşimini de sağlayabilir.

Yangın pompa sistemleri ana pompalar ve jokey pompadan oluşur. Ana pompalar mutlaka yedekli olarak projelendirilmelidir. Sistemde bir ana yangın pompası kullanılması halinde aynı kapasite de yedek bir pompa olması gerekir. Birden fazla pompa olması halinde, toplam kapasitenin en az % si yedeklenmek şartıyla yeterli sayıda yedek pompa kullanılır.

Örneğin 2 asıl 1 yedek pompanın olduğu bir sistemde pompaların her biri sistem kapasitesinin P sini karşılayacak şekilde seçilebilir.

Whatsapp
Mehmet ÇİNKO
Mehmet ÇİNKO
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1