Duman Ve Isı Tahliye Sistemleri

Anasayfa » Duman Ve Isı Tahliye Sistemleri

Yaygın inanışın aksine, yangına bağlı ölümlerin?’ından fazlası dumanın boğulmasından ve yüksek sıcaklık veya yanmadan kaynaklanır. Katlar arasına, odalara ve merdiven boşluğuna dolan duman nedeniyle solunum sorunlarının yanı sıra, karbondioksit zehirlenmeleri ve panik durumları yaşanmaktadır. Yangınlarda duman, yangının kendisinden daha fazla ölüme neden olur.  Duman ayrıca mülke de ciddi zararlar verir.

Duman ve Isı Tahliye Sistemleri, bina otomasyon sisteminize entegre edildiğinde, etkili duman kontrolü ile bina sakinlerinin güvenliği için hayati önem taşır.

Uygun duman ve ısı kaçış sistemlerinin kullanılması, yüksek duman ve ısı konsantrasyonlarından kaynaklanan tehlikeleri önlemede önemli ölçüde yardımcı olur.

Yangın anında çatıya yerleştirilmiş duman ve ısı tahliye ünitelerinden kontrol mekanizması veya ergiyen metalli mekanizma ile açılarak, duman ve ısı tahliyesi yapılır. Eş zamanlı açılan besleme havası giriş klapeleri yardımı ile baca etkisi arttırılır ve dumanın ve ısının bina içerisine yayılmadan çatıdan tahliyesi sağlanır.

Bu sistemler gün Işığından faydalanmak ve havalandırma için de kullanılmaktadır.

Duman ve ısı Tahliye Havalandırma Sistemlerinin Avantajları:

  • Yangından korunmada duman ve ısı tahliye görevi,
  • Enerji tasarrufu için en doğal kaynak olan “Gün ışığı”nın kullanılması ve elektrikle aydınlatma masraflarının düşürülmesi,
  • Havalandırma sisteminin “doğal havalandırma” yoluyla yükünün azaltılması ve mekanik havalandırmanın yanında, kullanılmasıdır.

Yasal Zorunluluk:

Duman ve Isı Tahliye Sistemleri ülkemizde, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik Yangın yönetmeliği 6. Kısım da bulunur ve Duman Kontrol Sistemlerinin tamamını içerir.

İlgili kısmın, 1.Bölümde Genel Hükümler altında tasarım, kurulum kriterleri yer alırken 2. Bölümde Duman kontrolünün esasları bulunur.

Genel hükümler: “Binalarda duman kontrol sistemi olarak yapılan basınçlandırma, havalandırma ve duman tahliye tesisatının; binada bulunanlara zarar vermeyecek, panik çıkmasını önleyecek ve binanın emniyetli bir şekilde boşaltılmasını sağlayacak güvenli bir ortamı oluşturacak şekilde tasarlanması, tesis edilmesi ve çalışır durumda tutulması gerekir.” Açıklamasını içermekledir.

Tasarım için kullanılan uluslararası normlardan DIN 18232-2 normu esas alındığında; yerden en az 2,5 m yüksekliğin dumandan arındırılmış olması gereğine göre hesaplanmalıdır. 1600 m⊃2;’yi geçen kapalı alanlarda en az 4m ve dumana hassas makinaların olduğu kapalı alanlarda makinaların en üst hizasından 0,5 m yükseği dumanın en alt seviyesi olacak şekilde tahliye sistemi tasarlanmalıdır. Geniş alana sahip yapılarda her duman zonu en fazla 1.600 m⊃2; alana denk düşen ancak bir kenarı 60 metreyi geçmeyen yangın zonları oluşturularak, yukarıdan aşağıya en az 1 m sarkan ve gerektiğinde açılabilen duman perdeleri ile bölünerek, her alandaki duman yüküne göre hesaplanan Duman Damperlerinin açılmasıyla tahliye edilmelidir.

Mek Yangın, güvenlik, hız, işlevsellik ve ekonomiye dayalı olarak tasarlanmış endüstri standardı bina otomasyon / duman tahliye sistemleri sunar. Böylece itfaiyelerin güvenlik talepleri maximum düzeyde sağlanmış olur aynı zamanda inşaat sahipleri için de ekonomik bir çözüm sunar.

Whatsapp
Mehmet ÇİNKO
Mehmet ÇİNKO
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1